23 pułk artylerii

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
13 października 2021
Artylerzyści rozpoczęli szkolenie poligonowe
12 października br. na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Żagań - Świętoszów odbyła się inauguracja szkolenia poligonowego pododdziałów 23 pułku artylerii.

Przez najbliższe trzy tygodnie pododdziały pułku doskonaliły będą praktyczne umiejętności w zakresie planowania, organizowania i prowadzenia działań,
a pododdziały ogniowe kierowania ogniem artylerii i pododdziałami w walce. Sprawdzianem wyszkolenia bojowego będzie Trening Kierowania Ogniem 1 dywizjonu artylerii samobieżnej pk.  GRZMOT-21 oraz zajęcia taktyczno – specjalne 3 dywizjonu artylerii rakietowej. W końcowym etapie szkolenia najważniejsze będzie realizacja zadań ogniowych amunicją bojową w ramach udziału w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. BORSUK-21.

W strukturach etatowych pododdziałów szkolić się będą ponadto żołnierze rezerwy, którzy w ramach krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych doskonalili będą praktyczne umiejętności na stanowiskach funkcyjnych w składzie obsług i załóg w pododdziałach, a w komórkach sztabu pułku na stanowiskach funkcyjnych skupiać się będą na procesie planowania i organizacji działań.

Zgrupowanie poligonowe rozpoczął inauguracyjny apel żołnierzy biorących udział w szkoleniu oraz instruktaż przeprowadzony przez funkcyjnych komendy poligonu.
Po przypomnieniu celów szkolenia, dowódca zgrupowania wz. ppłk Michał Kozarski omówił główne przedsięwzięcia szkoleniowe, zaapelował o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz efektywne wykorzystanie pobytu na obiektach poligonowych.

Bezpośrednio po zbiórce rozpoczęły się warsztaty łączności w zakresie eksploatacji radiostacji AN/PRC-150C. Celem szkolenia prowadzonego przez przedstawicieli firmy HARRIS jest doskonalenie umiejętności indywidualnych operatorów radiostacji w pracy na etatowym sprzęcie łączności oraz ich umiejętności praktycznych niezbędnych dla  zapewnienia niezawodnej łączności w działaniach taktycznych / warunkach pola walki.

 

 

Tekst: mjr Remigiusz Kwieciński

Zdjęcia: sierż. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj

generuj pdf
go-up
Kontakt

23 pułk artylerii
Al. Wojska Polskiego
59-700 Bolesławiec
tel. 261646600
fax. 261646655
23spa.rzecznik@wp.mil.pl

    
  • BIP