23 pułk artylerii

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
11 października 2021
Dzień rezerwisty
Decyzją Ministra Obrony Narodowej dzień 10 października został ustanowiony Świętem Żołnierza Rezerwy. Jest ono wyrazem szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustanowione święto ma być wyrazem szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na wezwanie stawiają się do służby, aby w myśl przysięgi wojskowej ...Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić...”- mówił do zebranych dowódca 23 pułku artylerii wz. ppłk Robert Wiese.

Ponadto zastępca dowódcy pułku w swoim przemówieniu podsumował dotychczasowy etap szkolenia żołnierzy rezerwy, wyróżniając listami gratulacyjnymi żołnierzy najbardziej zaangażowanych i osiągających najwyższe wyniki szkoleniowe. Na koniec zastępca dowódcy 23 pa podziękował żołnierzom rezerwy za zaangażowanie i profesjonalne podejście do realizacji stawianych zadań podczas ćwiczeń wojskowych.

Data obchodów święta nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Koronowem 10 października 1410 roku. To tam polskie rycerstwo i pospolite ruszenie stoczyło zacięty bój z wojskami zakonu krzyżackiego. Bitwa ta stanowi przykład jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych średniowiecznej Europy. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego i była przykładem jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych w historii średniowiecznej Europy.

 

Tekst: por. Daniel Kajper

Zdjęcia: st. szer. Waldemar Bagłaj

 

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

23 pułk artylerii
Al. Wojska Polskiego
59-700 Bolesławiec
tel. 261646600
fax. 261646655
23spa.rzecznik@wp.mil.pl

    
  • BIP